Kućni uređaji postaju sve pametniji, ali i brže zastarevaju

Bez autora
Sep 10 2023

Tehnologija nikad nije brže napredovala i menjala se ovakvim tempom.

Realnost sve više postaje internet stvari (Internet of Things – IOT), što podrazumeva spajanje bilo kog uređaja na mrežu. Takvi uređaji mogu da šalju i primaju različite informacije i to ih čini pametnima.

Kako piše portal „Poslovni”, svi smo čuli za pametne satove, narukvice, brave, termostate, sijalice i druge vrste pametnih uređaja koji se uključuju i isključuju preko mobilnih aplikacija. Naše kuće i automobili postali su „pametniji” nego ikada pre, a infrastruktura koja nas okružuje (liftovi, rasveta, semafori) sadrže senzore neophodne za održavanje i sigurnost.

Uređaji koji tako funkcioniraju imaju nov nivo digitalne inteligencije koja im omogućava komuniciranje i razmenu podataka u realnom vremenu bez potrebe za ljudskom intervencijom. Cilj ove tehnologije je pojednostavljivanje života, ali donosi i nove izazove.

Kao jedan od primera navodi se savremeno upravljanje gradskim prevozom pomoću sistema, odnosno optimizovanje rada semafora, kako bi se uravnotežilo vreme prolaska vozila i proseka zaustavljanja na putevima.

IOT ima primenu u mnogim granama, pa i u poljoprivredi, gde pametni uređaji mogu da odrede najbolje vreme za berbu, na osnovu hemijskog sastava zemljišta, mogu da odaberu najbolju vrstu đubriva dok senzori određuju optimalnu količinu vode koja treba određenim biljkama.

Ipak, iako ima dosta prednosti, ova tehnologija ima i određene mane, a sigurnost takvih uređaja nešto je što najviše zabrinjava.

Kako se ističe, povezivanje uređaja putem interneta otvara mogućnost za potencijalne sajber-napade, hakere i zloupotrebe i krađe podataka, prekid usluga ili čak kontrolu nad uređajima. Takođe, stručnjaci navode i da ovi pametni uređaji prikupljaju ogromne količine podataka o korisnicima i njihovom okruženju, što može dovesti do kršenja privatnosti korisnika.

Kada je reč o pouzdanosti, i tu se primećuju određeni problemi jer uređaji koji se oslanjaju na povezanost s internetom mogu biti podložni kvarovima, prekidima mreže…

Istovremeno, brz napredak ove tehnologije može dovesti do toga da uređaji postanu zastareli i nepraktični u relativno kratkom vremenskom periodu. Nedostatak dugoročne podrške od strane proizvođača može uzrokovati probleme s održavanjem i nadogradnjom uređaja. Međutim, postoji sve više kompanija koje se trude da sve ove nedostatke reše. Kao pozitivna stvar navodi se da pametni uređaji u našim kućama mogu da šalju informacije o funkcionisanju proizvoda kao i o eventualnim kvarovima koje je često moguće rešiti pre nego što ih korisnik prijavi putem korisničke podrške.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik